ARAMA
Kuyucak Belediyesi

GENCELLİDERE MAHALLESİ

Geri
GENCELLİDERE MAHALLESİ

GENCELLİDERE MAHALLESİ

Kuyucak ile mesafesi: 21 kilometredir.

Rakımı: 670 metredir.

Köyün Adı Nereden Gelmektedir: 1850’li yıllarda Gencelli ve Gencellidere köyleri tek bir köy iken daha sonra ikiye ayrılarak iki farklı köy olmuştur.

Hane Sayısı: 300 hanesi bulunmaktadır.

Dere Adları: Akbaldır Deresi, Bulanık Deresi, Ada Deresi köyün dereleridir.

Köyün Ekonomisi ve Geçim Kaynakları: Hayvancılık ve tarımın yanı sıra tekstil ve sanayi de halkın geçim kaynaklarındandır.

Yetiştirilen Ürünler: Zeytin, incir, pamuk, mısır, elma, armut başlıca yetişen ürünlerdendir.

Köydeki Yapılar: Köyde iki cami bulunmaktadır. Okul ve okul lojmanı da hizmet vermektedir.

Meşhur Bitkiler: Erelti Otu, aş kekiği şifalı bitkilerdendir.

Meşhur Yemekler: Arap Aşı, kekik çorbası meşhur yemeklerdendir. Deriye basılarak hazırlanan peynir de oldukça lezzetli ve yöreye özel bir peynirdir. Kışın yaylalarda kar kuyuları oluşturulur ve karlar kuyulara doldurulur yazın sıcak günlerde kar helvası olarak tüketilir.

Önemli Dağlar ve Coğrafi Özellikleri: Gencellidere’de birçok yayla bulunmaktadır. Güney Yayla bunlardan biridir. Köyün kuzeyinden başlayan ormanlık yolun 15 kilometre ilerisindedir. Yayla 120 dönüm büyüklüğündedir. Güneye doğru hafif bir eğime sahiptir. Yayla arazi yapısı olarak yer yer düzlüklere sahip bir alandır. Yaylada çam, ceviz, kiraz ağaçları bulunmaktadır. Yaylayı mevsimlik olarak çobanlar kullanmaktadır ve bu nedenle yaylada çobanlara ait ağıllar, baraka tarzı barınaklar da bulunmaktadır. Güney Yaylası ile; Ceviz Yaylası, Armutlu Yaylası, İki Ceviz Yaylası, Selimova Yaylası, Yalı Gölü Yaylası ve Karlık Tepesi’ne ulaşım orman yolları ile mümkündür.  Gencellidere’de bir de çınar ormanı bulunmaktadır. Orman yörede tabiatla baş başa kalmak isteyen halkın yoğun olarak tercih ettikleri 30 dönümlük bir alandır. Yaşlı ve orta yaştaki çınarların oluşturduğu manzara doğa severler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu alanda bir tabiat parkı ve yürüyüş yolları da bulunmaktadır.

Anıt Çınar Ağacı: Gencellidere Mahallesi’ nin kuzeyinde bulunan mezarlık yakınındaki yol kavşağında bulunmaktadır. Anıt çınarın gövdesinin çapı 3.70 metredir. Ağacın toplam yüksekliği 10 metreyi bulmaktadır.

Gencellidere’de Güney Yayla’ya doğru yaklaşık 100 dönüm arazi içinde bulunan çınar ormanı oldukça önemli doğal bir ormanlık alandır. Bu ormanlar Gencellidere’ nin oksijen açısından akciğerleri olarak nitelendirilebilir. Ayrıca köyde bir mesire alanı da bulunmaktadır. Gencellidere’nin doğusunda yaklaşık 30 dönümlük bir alandır. Hem köy çevresinden hem de il dışından gelen ziyaretçiler tarafından oldukça tercih edilen bir mekandır. Bu alandaki tabiat parkında yürüyüş yolları ve su kaynakları da bulunmaktadır.

Kerim Mezarlığı: Mezarlık Gencellidere’nin batı yakasına düşmektedir. Küçük bir yayla içerisinde yer almaktadır. İki Ceviz Yaylası’nın yaklaşık olarak 1- 1.5 kilometre batısındadır. Kerim Mezarlığı yaylanın ortasında yer alır ve kuru örgü duvar ile çevrilmiştir. Yaklaşık 13 metreden oluşan yuvarlak planlı bir mezarlıktır. Mezarlık içinde kayrak taşından yapılmış yazısı bulunmayan 10 adet mezar taşı da bulunmaktadır. Mezarlığın kesin dönemi bilinmemektedir. Fakat tahmini olarak buradaki yayla alanını kullanan Yörük çobanlara ait olduğu düşünülmektedir.